Ambalajsız peynir satışı tarih oluyor

By istbako
In Haberler
Eyl 29th, 2015
0 Comments
822 Views

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemeye göre, 8 Şubat 2015’te resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiği duyurulan yeni Peynir Tebliği, 1 Ocak 2016’da uygulamaya başlayacak.

Üretiminden korunmasına ve taşınmasına kadar birçok yenilik getiren düzenlemeye göre, peynir artık ambalajı olmadan satılmayacak. Sektör, Üniversiteler ve STK’ların görüşleri ile uzun süren bir çalışmanın ardından Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olarak hazırlandı.

Bu düzenlemeye göre, doğrudan satış için üretilen peynirler ambalajlı şekilde ve hijyene uygun yerlerde satılabilecek. Peynirler, Türk Gıda Kodeksi Gıda ile Temas eden Madde ve Malzemeler Yönetmeliği’ne ve Gıda Hijyeni Yönetmeliği hükümlerine uygun malzemelerle ambalajlanacak.

Diğer düzenlemeler ve Uyulması gereken kurallar;

1) Peynirlerin muhafaza, taşınma ve piyasaya arz süreçlerinde 10 santigrat derecenin altında tutulması zorunlu olacak. Özellikle pazarlarda ve fuarlarda peynirler, ambalajlarda ve 10 santigrat derecenin altında şartlarda sergilenip satılabilecek.

2) Koyun sütü aroması, keçi sütü aroması, tereyağı aroması gibi süt ve süt ürünleri aroma vericileri kullanılamayacak.

3) Peynir etiketlerinde, tüketicinin yanılmasına neden olan ‘köy peyniri’, ‘geleneksel peynir’, ‘doğal peynir’, ‘çiftlik peyniri’ gibi ifadeler kullanılamayacak.

4) En az 120 gün olgunlaştırılmış kaşar peynirine ‘eski’ denebilecek.

5) Peynirler tam yağlı, yarım yağlı, az yağlı ve yağsız olmak üzere 4 grupta üretilecek.

6) Çiğ sütten üretilen ve olgunlaştırılarak piyasaya sürülen peynirlerin etiketinde, üretim tarihi, ‘çiğ sütten üretilmiştir’ ifadesi ve ne kadar sürede olgunlaştırıldığı mutlaka görünür şekilde yazılacak. Pastörize edilmemiş çiğ sütten
üretilen peynirler en az 4 aylık olgunlaşma döneminden sonra satılabilecek.

7) Beyaz peynirde tuz oranı azaltılacak.

8) Küflü peynir üretimi kontrol altına alınacak. Peynirlerin üretiminde kullanılacak küf kültürleri ve kullanım şartları Bakanlıkça belirlenecek. Küf kültürleri ile olgunlaştırılarak üretilen peynirlerin etiketinde hangi küf kültürleri kullanıldığına ilişkin bilgilere yer verilecek.

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz İstanbul Bakkallar Odası (İSTBAKO) Başkanı İsmail Keskin ; ‘Esnafımızı hijyen konusunda sürekli uyarıyoruz. Her yıl hijyen eğitimleri düzenliyoruz. Fatih, Ali Emiri Kültür Merkezi’nde, 25 Ekim Pazar günü yeni bir hijyen eğitimi programımız olacak. Tüm esnafımızı bekliyoruz. Hijyen ve sağlık açısından istismarı çok kolay olan peynir üretimi ve satışında kontrol çizgileri artık daha netleşti. Ambalajsız ürünlerde her zaman risk bulunduğunu hatırlatan Keskin, gelişmiş ülkelerde ürünler ambalajlı olarak satılıyor. Açıkta satılan tüm gıda maddelerinin sağlık ve hijyen açısından ambalaja girmesi gerekiyor. Özellikle peynir gibi bir üründe çok dikkatli olmak gerektiğini hep söylüyoruz. Tüketici, ambalajı okuyarak ne aldığını, o peynirin içinde ne olduğunu bilmeli. Türk Gıda Kodeksi’ne uygun üretilmiş ambalajlarda muhafaza edilip satılan peynirler, gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Yeni düzenleme, gıda güvenliği, hijyeni ve ülke ekonomisini hiçe sayan kayıt dışı üretimin önüne geçmek için önemli bir adım olarak görülüyor.’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir