Bakkal rahat bir nefes aldı

By istbako
In Haberler
Ara 24th, 2014
0 Comments
1017 Views

Bakkallarda Yumurta satışının soğuk hava deposu olan yerlerde ve (+5) – (+12) C sıcaklıklarda satılmasını ön gören 23/01/2008 tarihli ve 26765 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Yumurta ve Yumurta Ürünleri Tebliği yürürlükten kaldırılmıştır.

Yumurta satan bakkallar artık uykularında kabuslar yaşamayacaklar. 2 yıllık bir mücadele ve çalışmanın ardından yönetmelik iptal edildi.

Yeni Yumurta ve Yumurta ürünleri Tebliği 20/12/2014 tarihli ve 29211 sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı. Bakkallarda yapılan yumurta satışlarının soğuk hava depolarında saklanması, teşhiri ve satışa sunulmasına İstanbul Bakkallar Odası (İSTBAKO) Başkanı İsmail Keskin’den büyük tepki gelmişti. Tebliğin Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde hazırlandığı belirtilse de tüm Avrupa Ülkelerinde yumurtanın diğer ürünler gibi raflarda satıldığı belgelendi. Belgeler ve çalışmalar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünde sektör temsilcileri ile yapılan toplantıda yetkililere sunulmuştu.

Tebliğ ile ilgili İstanbul Bakkallar Odası (İSTBAKO) Başkan’ı bir açıklama yaptı;

İSTBAKO Başkan’ı Keskin, “Yumurta ve Yumurta Ürünleri Tebliğinin ; düşüncelerimize , Avrupa normları ve piyasa koşullarına göre hazırlanması biz bakkal esnaflarını rahatlattı. Yumurta satmak için işletmelerde soğuk hava deposu bulundurma koşulu aranmayacak. Yumurtanın raf ömrü 28 gün. İlk 18 gün soğutulması zorunlu değildir. Doğrudan güneş ışığında ve büyük sıcaklık dalgalarından korunması yeterli. 18 inci günden itibaren (+8) – (+5) C arasında muhafaza edilmelidir. Bu şartlar bizce uygundur. Hiçbir durumda yumurta tezgahta 18 gün kalmaz. Bakkallarımız yumurtayı taze alır , taze satar.

Keskin; Yönetmeliğin hazırlanmasında, çıkarılmasında büyük gayretleri ve çalışmaları olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımıza ve tüm birimlerine, Ticaret Odaları ve Esnaf Odalarımıza, Yumurta üretici ve dernek birimlerine teşekkür ediyorum.”

Keskin; Herkes esnafın sıkıntısını çözmek için yoğun çaba harcarken TESK Genel Başkanımız Sayın Palandöken basına “Birileri Sadece Kafa Karıştırıyor” diye açıklamalar, demeçler vererek yapılan çalışmaları gereksiz göstermeye çalışıyordu. Bu açıklamalar hem esnafımızda , hemde bizlerde hayal kırıklığı yaratmıştır. Gelinen nokta esnafımızı rahatlatmıştır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir