Bakkalda da iş sağlığı ve güvenliği

By istbako
In Haberler
Haz 8th, 2016
0 Comments
13678 Views

Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği kanunu 1 Ocak 2014’te yürürlüğe girdi. Çok tehlikeli ve tehlikeli sınıftaki iş yerlerinde uygulanmaya başladı. Ancak az tehlikeli sınıftaki bakkal, şarküteri, manav gibi iş yerleri ve kamu kurumlarında uygulama 1 Temmuz 2016’da başlayacak.
İşveren ve İşveren Vekili İçin İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri E-Sertifika Programı 29.06.2015 tarih ve 29401 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ‘ İş Yerinde İşveren veya İşveren Vekili Tarafından Yürütülecek İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerine İlişkin Yönetmelik‘e dayanmaktadır. Söz konusu yönetmelikle; 10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, işe giriş ve periyodik muameleler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin işveren veya işveren vekili tarafından yürütülebilmesine ilişkin usul ve esaslar düzenlenmektedir.
Anadolu Üniversitesi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında 9 Ekim 2015 tarihinde İşyerlerinde İşveren veya İşveren Vekili Tarafından Yürütülecek İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Eğitim, Sınav ve Bilgilendirme İş Birliği Protokolü imzalanmıştır. Anadolu Üniversitesi’nce yürütülen bu sertifika programıyla, 10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerindeki işveren veya işveren vekillerine iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunumuna ilişkin eğitim verilmesi ve bu eğitimin sertifikalandırılması amaçlanmaktadır.
Anadolu Üniversitesi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliği ile hazırlanan sertifika programına katılarak başarılı olan işveren veya işveren vekilleri 10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini kendileri yürütebileceklerdir.
Konu ile ilgili İstanbul Bakkallar Odası (İSTBAKO) Başkanı İsmail KESKİN’den değerlendirme aldık.
KESKİN; ‘Az tehlikeli sınıfta hizmet veren, 10 kişiden az çalışan olan bakkal ve benzeri işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini esnafımızın kendilerinin yapabilmeleri için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan talepte bulunmuştuk. İşveren ve İşveren Vekili İş Sağlığı ve Güvenliği E-Sertifika Programı için Anadolu Üniversitesi başvuruları almaya başladı. Başvuru işlemleri 24 Haziran 2016 tarihine kadar yapılabilecektir. Herhangi bir diploma derecesi aranmaksızın programa 18 yaşından büyük herkes başvurabilir. Sınav 14 Ağustos 2016 tarihinde belirli merkezlerde tek oturumda yapılacaktır. Kayıt internetten üzerinden yapılmaktadır. AÖF hesabına 250.- TL. ücret yatırılmaktadır.
KESKİN; Kayıt konusunda esnafımıza yardımcı oluyoruz, bilgilendiriyoruz. Görevimiz esnafımıza hizmet etmek. Alınacak sertifika esnafımızı rahatlatacaktır. ‘ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir