“Deftere Yaz” Devri Bitiyor

By istbako
In Haberler
Oca 26th, 2015
0 Comments
1137 Views

Veresiye defterine yazarak borç takibi yapan esnaf artık bilgisayara yazacak. Meşhur veresiye defteri e-veresiye olarak teknolojiye ayak uyduracak gibi görünüyor.

İstanbul Bakkallar Odası (İSTBAKO) Başkanı İsmail KESKİN , “Bakkallarımızda yüzyıllardır kullanılan bir veresiye defteri alışkanlığı var. Bakkal ve veresiye defteri toplumumuz için can simidi olup esnafımıza atadan, dededen kalma bir örf, adettir. Mahalleliye, semt sakinine sırtınızı dönmeniz, hayır demeniz mümkün değil. Zaten mevcut ekonomi içerisinde bakkalın önemi buradan daha iyi anlaşılabilir. Türkiye’de bakkal esnafının veresiye defterinde 1 milyar civarında borç birikmiş durumdadır. Veresiye defteri Türkiye’nin önündeki sosyal patlamanın en güçlü engelleyicisidir.

Elektronik sisteme geçiş hayatın her alanında ciddi bir şekilde yaşanmakta ve ihtiyaç haline gelmiş durumdadır. Bakkal esnafından bazıları etiketleme, barkod ve otomasyon sistemlerini kullanıyor. Müşteri hesabının izlenmesi birçok barkod ve otomasyon sisteminin içerisinde mevcut. E-veresiye programı esnafımızın ve müşterilerimizin daha hızlı ve güvenilir şekilde alışveriş yapmasını sağlıyor. Taraflar yapacakları bütçelerle ilgili kendi durumlarını her an raporlayarak önlem alabilir. İnsanımız, esnafımız teknolojiyle tanıştıkça bu tür özellikleri kullanmaya başlıyor. Müşteri ve işletme açısından borç takibi daha kolay yapılabiliyor. İlerleyen dönemlerde bakkal borçları mobil olarak internet üzerinden takip edilebilecek.

Oda olarak her yıl esnafımıza eğitimler veriyoruz. Müşteri ilişkileri, teknolojik ve modern gelişmeler ile gıda güvenliği ve hijyen konularını sıkça işliyoruz. Telefonla aldığımız siparişlerin yanına internetten sipariş eklendi. Dünya değişiyor bizim aynı kalmamız mümkün değil. Müşterilerimiz bizim için önemli. Bu açıdan teknolojiyi önemsiyor, kullanmaya ve kullandırmaya gayret ediyoruz.” dedi.

KESKİN , müşterilerimiz ile aramızda güven sorunu kesinlikle yoktur. Yapılan çalışma müşterimizin güvenini kazanmak , isteklerine cevap verme çalışmasıdır. Müşteri hangi gün ve saatte alışveriş yaptığını görecek , neler aldığını ve tutarları ayrıntılı bir şekilde görebilecektir. Dolayısıyla taraflar bütçe yapma konusunda rahata kavuşacaklardır.” dedi.