Esnaf Şok!

By istbako
In Haberler
Mar 18th, 2015
0 Comments
821 Views

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) geriye dönük incelemesi, Bağ-Kur’lu esnafı zora soktu. SGK 2013 ilişkin incelemesinde yanında çalışan işçinin gelirinden daha az beyan ettiği iddiasıyla Bağ-Kur’lu işverene pirim farkı ve gecikme zammı çıkardı. Geriye dönük borç çıkarılan esnaf sayısı şuanda 550 bin civarında. Sorunun sebebi ise 5510 sayılı kanunda 2008’de yapılan değişiklik.

SGK’nın 2008 itibarıyla hesaplaması gereken borçları 7 yıl sonra ortaya çıkarması, 550 bin Bağ-Kur’lu işverenin mağdur olmasına yol açtı. Şubat ayında SGK’dan “Borcu yoktur” yazısı alan Bağ-kurlular, mart ayında SGK tebligatı olmadan 300 ile 35 bin lira arasın da arasında borçla karşılaştı. Geçmişte geriye dönük borç çıkarma işlemi emekli olan veya emeklilik için SGK ‘ ya başvuran Bağ-Kur’luları da etkileyecek.

Yüz binlerce Bağ-Kur’lu esnafın mağdur olacağını ifade eden İstanbul Bakkallar Odası (İSTBAKO) Başkanı İsmail Keskin, “Bu yasa acilen düzeltilmeli. Sadece çalışan esnaf değil, 2.5 milyon Bağ-Kur emeklisi de bu anlamda mağdur olacak. Borç çıkarılanların maaşlarından kesintiler yapılacak, devlet destekli sağlık hizmetlerinden faydalanamayacak, ilaç alamayacak, ameliyat olamayacak. Esnaf ve Emekli çok büyük bir sıkıntı yaşayacak.” Diyerek düşüncelerini ifade etti.

GSS borçlularına son şans

İSTBAKO Başkanı Keskin “Meclis’te kabul edilen Torba Yasa kapsamında, 31 Mart’a kadar gelir testi yaptıranların, çıkacak sonuçlara göre ya borçları silinecek ya da miktarı düşürülecek. Gelir testine girmediği için borçla karşılaşanların bu tarihe kadar en yakın yerdeki Sigorta Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurması gerekiyor. Yapılacak gelir testi sonucuna göre, borçları ya silinecek ya da gelirine göre yeniden belirlenecek.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir