Gelecek için daha çok önlem

By istbako
In Haberler
Kas 18th, 2014
0 Comments
802 Views

Kaçakla mücadele son aylarda başarılı çalışmalar yapıldı, bu konuda önemli adımlar atılıyor. Sigara kaçakçılığı ile mücadelede çok önemli adımlar atıldı. Denetim ve yakalamalarda önemli artışlar var.

Kaçakçılık ve organize suçlar verilerine göre 2013 de yüzde 9 artışla 108 milyon 243 bin paket kaçak sigara yakalandı.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Alo 136 ihbar hattına 2013 de 35 bin 309 çağrı ile , yaklaşık 39 milyon TL’lik kaçakçılık ortaya çıkarıldı.

Kaçakçılıkla mücadele kanununda değişiklik yapılarak hapis cezasını 3 yıldan az olmaması sağlandı. Kaçak sigara veya alkollü içki yakalatan veya yakalayana ödüllendirilmesine başlanıldı.

Kaçakçılıkla mücadele konusunda açıklama yapan İstanbul Bakkallar Odası (İSTBAKO) Başkanı İsmail Keskin; “bilhassa sigara kaçakçılığı konusunda yapılan çalışmalar, alınan sonuçlar olumlu. Yapılan çalışmaları takdir ediyoruz. Ancak hem kamuoyu hem esnafın bu konudaki beklentileri yapılandan daha fazla. Alkol ve sigaranın insan sağlığına çok büyük zararları var. Hükümetimizin bu konuya azami derecede hassasiyeti var. Kaçak içki ve sigara sağlığa ve ülke ekonomisine çok daha fazla zararlar vermektedir. Önlemler artırılmalı” diyerek düşüncelerini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir