Güngören İsraf İstemiyor

By istbako
In Haberler
May 8th, 2015
0 Comments
824 Views

Güngören Kaymakamlığı’nın liderliğinde 7 Mayıs Perşembe günü Kaymakamlık binasında yapılan ekmek israfının önlenmesi konulu toplantıya her kesimden geniş bir katılım vardı.

Güngören Kaymakamı Zafer ORHAN ekmek israfının önlenmesi konusunun üstüne düşüyor. Geçen yıl bu kapsamda bir çok etkinlik yapılan ilçede bu yıl bu konunun genişletilerek işlenmesi hedefleniyor.

Toplantıda, Cuma hutbelerinde bu konunun vaizler tarafından anlatılmasından tutun, okullarda yarışmalara , billboardlarda yayınlar yapılmasına , lokantalarda poşetli ve küçük gramajlı ekmek sunumuna , halk konserlerinde sanatçıların konuya ilişkin açıklamalarına ve hatta dizilerin içerisinde bu konuya yer verilmesi gibi çalışmalar dile getirildi.

Ekmek israfının önlenmesi ile ilgili tüm paydaşlar bu toplantıda yer aldı. Üreticiler olarak İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri ÖZER, perakende kanadından İstanbul Bakkallar Odası Başkanı İsmail KESKİN, İstanbul Lokantacılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Gazi KARABULUT , Güngören Birleşik Esnaf Odası Başkan Vekili Nezir KİNİN , İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf KAHRAMAN , İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Gökan ULUTAŞ , Belediye yetkilileri ve STK temsilcileri katıldılar.

Toplumda bu konu ile ilgili duyarlılığın artırılmasının şart olduğunu dile getiren Güngören Kaymakamı Zafer ORHAN, “yılda 1.6 milyar TL bu yolla çöpe gidiyor. Dünya nüfusunun büyük bir kısmı açlık çekerken bizim israfta bulunmamız doğru değil. Milli servetin çöpe gitmesi söz konusu. Bütün paydaşlar üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeli. Öneriler sunarak bu işin önüne ne kadar geçebilirsek kardır.’ dedi.

esnaf iç04

İstanbul Bakkallar Odası Başkanı ( İSTBAKO ) İsmail KESKİN, bakkallarımızdaki ekmek dolaplarına ‘ Tüketebileceğin Kadar Al’ etiketleri yapıştırarak ve etkinliklerimizde esnafa , vatandaşa , öğrencilere İSTBAKO tarafından yaptırılan ‘Ekmeğimizi İsraf Etmeyelim’ temalı tişörtler giydirilerek bu konuda duyarlılık oluşturmaya çalıştık.’ dedi.

İstanbul Fırıncılar odası Başkanı Fahri ÖZER ise bakkallarımızın satabileceği kadar ekmek alırlarsa bu sorunun büyük bir kısmının ortadan kalkacağını ve fırınlara küçük gramajlı ekmek üretimi ve satışı konusundaki yasağın kaldırılması gerektiğini , bu yolla az da olsa israfın önüne geçilebileceğini kaydetti.

esnaf iç02

esnaf iç03

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir