İstanbul Bakkallar Odası Keskin’de Kararlı

By istbako
In Haberler
Şub 2nd, 2014
0 Comments
570 Views

2002 yılında İstanbul Bakkallar Odası (İSTBAKO) başkanlığına seçilen İsmail KESKİN bu görevi 12 yıldır başarıyla sürdürüyor.

2 Şubat Pazar günü Feshane Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan İSTBAKO genel kurulunda aday olan İsmail KESKİN yönetimiyle birlikte 4. kez yeniden seçildiler. Bu dönem sonunda Keskin’in İstanbul Bakkallar Odası (İSTBAKO) Başkalığını 16 yıl yapmış olacak. Başkan KESKİN’in rakip aday karşısında rahat olduğu gözlemlenirken seçim sonucu bu durumu pekiştirdi.

İstanbul Bakkallar Odası Başkanı İsmail KESKİN, ‘ Üyelerimizle sık sık bir araya geliyoruz. Esnafımız adına yapılması gereken her türlü çalışmayı yapıyoruz. Sıkıntıları ve çözüm yollarını anlatmadığımız kurum kalmadı. Uzun zamandır yasalaşmasını beklediğimiz bir kanun var önümüzde.

Marketler Yasası diye bilinen “Perakende Piyasasını Düzenleyen Yasa” mutlaka çıkmalı. Yasanın çıkması üst kuruluşlarımızın gayretine, hükümetimize ve meclisimize bağlı. Esnafın sırtında o kadar çok yük var ki. Esnaftan alınan vergi ve harçlar çok arttı. Mesela belediyelerimiz işyeri açma ve çalışma ruhsatlarının dışında hafta sonu çalışma ruhsatları içinde ayrıca 600.- TL. gibi çok yüksek bir ücret talep ediyorlar. 100 m² işyeri de aynı ücreti ödüyor, 300 m² işyeri de. Kimse bunların farkında değil. Tek başına çalışan bir kimsenin sırtında bu kadar yük olmamalı. ’dedi.

Keskin ülke ekonomisi için görüşlerini belirtirken; Hep söylüyoruz ancak yankılarını bir türlü göremiyoruz. İhracatın düşük, ithalatın yüksek olması, üretimin düşük, tüketimin yüksek olması, yerli sermaye ve sanayicinin değil, yabancı yatırımın desteklenmesi abartılı düzeyde. İç piyasanın düzelmesi, kontrollü ilerlemesi için önlemler alınmalı. Büyüğe kural, küçüğe biraz imkan verilmeli diye düşünüyoruz. dedi.

Esnaf ülkemiz için önemli. Eskiden manevi değerler sayesinde işyerleri yan yana açılmazdı. Komşuluk hakları vardı. Ancak günümüz değerlerinde böyle kurallar kalmadı. Esnaf birazcık kazanıyorsa yanına bir başkası gelip dükkan açabiliyor. Bu durumu düzenleyecek kurallar olmalı. Esnaf rahat bir nefes alacağı günü sabırla bekliyor.