İSTBAKO’dan kesintisiz eğitimler

By istbako
In Haberler
Ağu 20th, 2014
0 Comments
781 Views

Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca ortaklaşa çıkarılan ve 5 Temmuz 2013 tarih ve 28698 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Hijyen Eğitimi Yönetmeliği’ ile sıhhi ve gayrisıhhi işyerlerinde çalışanlara hijyen eğitimi verilmesine yönelik mevzuat hayata geçirildi.

Gıda üretim ve perakende iş yerlerinde 05 Temmuz 2014 tarihinden itibaren Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından verilen belgeye sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacak. Bu kapsamda; resmi kontrollerde ‘hijyen eğitimi belgesi’ almamış kişilerin çalıştığının tespit edilmesi durumunda; 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesine göre cezanın kişi başı 379 ila 1520 lira olarak uygulanacağı belirtilmektedir. Düzenlediğimiz hijyen eğitimlerine İstanbul Bakkallar Odası (İSTBAKO) üyeleri yoğun ilgi gösteriyor. İstanbul Bakkallar Odası (İSTBAKO ) ve üyeleri eğitime ayrı bir önem veriyor. İSTBAKO tarafından yapılan eğitim çalışmalarına üyeler gereken özeni ve katılımı gösteriyor. Katılımın yanı sıra üyeler eğitimden önce ve sonra İSTBAKO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Keskin ile güncel sorunları konuşarak çözüm yolları arıyor.

Oda üyesi esnaflar çıkarılan kanunların uygulamasının yetersiz ve denetimlerin ise sadece kayıtlı esnafa uygulanmasından şikayetçi. Bakkal esnafının konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuzda, kaçak sigara ve tütün satışı almış başını gitmiş, kayıtsız ve vergi ödemeden iş yapan birçok işletme varken kayıtlı işletmelere her geçen gün başka bir zorluk ve yaptırım uygulanıyor. Bazı belediyelerin encümen kararıyla esnafın kapama saatlerini öne çekmesi esnafı huzursuz ediyor. Esnafı koruyacak bir yasanın çıkmaması konusunda esnaf dertli.

İSTBAKO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Keskin, “Esnafın talepleri arasında torba yasanın bir an önce çıkması yer alıyor. Yapılan af esnafı bir nebzede olsa rahatlatacak. Perakende piyasasını düzenleyen yasanın çıkması için meclisimiz gayret göstermeli, çalışmalara hız vermeli. Oda olarak bizler elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. 31 Ağustos Pazar günü İstanbul Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) toplantı salonunda yapılacak olan eğitime belgesini almamış tüm esnafımızı davet ediyor, başvurularını bekliyoruz. Her zaman esnafa destek olunmalı, esnaf korunmalı” dedi.

İstanbul Bakkallar Odası (İSTBAKO), Türkiye ’de örnek gösterilebilecek esnaf odalarından bir tanesi. Üyelerini bilinçlendirmek için sürekli eğitim veren bir kuruluş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir