Keskin, “Esnafa destek olunmalı”

By istbako
In Haberler
Tem 21st, 2014
0 Comments
561 Views

İSTBAKO, İstanbul’da örnek gösterilebilecek esnaf odalarından birisi. Üyelerini bilinçlendirmek için sürekli eğitim veren bir kuruluş. 5996 sayılı kanuna göre; gıda üretim ve perakende iş yerlerinde 05 Temmuz 2014 tarihinden itibaren Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından verilen belgeye sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacak. Bu kapsamda 20 Temmuz Pazar günü yapılan Hijyen Eğitimine İstanbul Bakkallar Odası (İSTBAKO) üyeleri yoğun ilgi gösterdi. İSTBAKO üyeleri eğitime ayrı bir önem veriyor. İstanbul Bakkallar Odası tarafından ne zaman bir eğitim çalışması veya toplantısı yapılsa üyeler gereken özeni ve katılımı gösteriyor. Katılımın yanı sıra üyeler eğitimden önce ve sonra İSTBAKO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Keskin ile güncel sorunları konuşarak çözüm yolları arıyor.

Oda üyesi esnaflar çıkarılan kanunların uygulamasının yetersiz ve denetimlerin ise sadece kayıtlı esnafa uygulanmasından şikayetçi. Bakkal esnafının konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuzda, kaçak sigara ve tütün satışı almış başını gitmiş, kayıtsız ve vergi ödemeden iş yapan birçok işletme varken kayıtlı işletmelere her geçen gün başka bir zorluk ve yaptırım uygulanıyor. Bazı belediyelerin encümen kararıyla esnafın kapama saatlerini öne çekmesi esnafı huzursuz ediyor. Esnafı koruyacak bir yasanın çıkmaması konusunda esnaf dertli.

İSTBAKO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Keskin, “Esnafın talepleri arasında torba yasanın bir an önce çıkması yer alıyor. Yapılan af esnafı bir nebzede olsa rahatlatacak. Bayramdan sonra çıkması beklenen yasanın çıkması için meclisimiz çalışmalara hız vermeli. Esnafa destek olunmalı, esnaf korunmalı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir