Esnafta E-Veresiye Dönemi

By istbako
In Haberler
Ağu 27th, 2014
0 Comments
715 Views

Veresiye defteri tarih mi oluyor? Elektronik veresiye sistemleri piyasaya çıktı. Esnaf bu sistemlere alışmaya çalışıyor. Meşhur veresiye defteri e-veresiye olarak teknolojiye ayak uyduracak gibi görünüyor.

İstanbul Bakkallar Odası (İSTBAKO) Başkanı İsmail KESKİN , ‘Bakkallarımızda yüzyıllardır kullanılan bir veresiye defteri alışkanlığı var. Bakkal ve veresiye toplumumuz için can simidi olup esnafımıza atadan, dededen kalma bir örf ve adettir. Mahalleliye, semt sakinine sırtınızı dönmeniz, hayır demeniz mümkün değil. Zaten mevcut ekonomi içerisinde bakkalın önemi buradan daha iyi anlaşılabilir. Veresiye defteri Türkiye’nin önündeki sosyal patlamanın en güçlü engelleyicisidir.

Elektronik sisteme geçiş hayatın her alanında ciddi bir şekilde yaşanmakta ve ihtiyaç haline gelmiş durumdadır. Esnaflarımız etiketleme, barkod ve otomasyon sistemlerini aktif olarak kullanıyor. Müşteri bakiyesinin izlenmesi birçok barkod ve otomasyon sisteminin içerisinde mevcut. Sadece kullanımı yaygın değil. Taraflar yapacakları bütçelerle ilgili kendi durumlarını her an raporlayarak önlem alabilir. İnsanımız, esnafımız teknolojiyle tanıştıkça bu tür özellikleri kullanmaya başlıyor. Müşteri ve işletme açısından borç takibi daha kolay yapılabiliyor. İlerleyen dönemlerde bakkal borçları mobil olarak internet üzerinden takip edilebilecektir.

Oda olarak her yıl esnafımıza eğitimler veriyoruz. Eğitimlerimizin ana başlıkları müşteri ilişkileri, gıda güvenliği ve hijyen. Oda olarak bu konuları sıkça işliyoruz. Bundan sonraki eğitimlerimiz içerisinde aktif teknoloji kullanımı konuları olacaktır. Çağımız iletişim çağı. Telefonla aldığımız siparişlerin yanına internetten sipariş dahil oldu. Dünya değişiyor sizin aynı kalmanız mümkün değil. Müşteri takibi büyük işletmeler kadar bizim içinde çok önemli. Bu açıdan teknolojiyi önemsiyor, kullanmaya ve kullandırmaya gayret ediyoruz.’ dedi