Tüketiciye tuzak

By istbako
In Haberler
Kas 21st, 2014
0 Comments
895 Views

Pazarlar ve marketler tüketici için çoğu zaman ucuz alışveriş için tercih edilen yerlerdir.

Tüketici alışverişlerinde alacağı malın ambalajına birde fiyatına bakar. Aldığı ürünün kullanma tarihi, ürünün özellikleri, içeriği, ağırlığı çoğu zaman dikkat edilmeyen hususlardır. Dikkat edilmesi gereken asıl bu özelliklerdir.

Tüketicinin dikkat etmemesi tedarikçinin istediği, beklediği bir durumdur. Bu aynı zamanda tedarikçinin ve pazarlayanın ekmeğine yağ sürmektir.

Bir ürünü ucuz veya pahalı satmak konu olunca, bununla ilgili İstanbul Bakkallar Odası (İSTBAKO) Başkanı İsmail Keskin’in görüşlerini aldık.

KESKİN, “öncelikle şunu belirtmek isterim ki biz bakkallar amme hizmeti yapan işletmeleriz. Esnaflık kazanç için yapılıyor olsa da bu bizler için amaçlarımızın ikinci sırasında yer alır. Bakkalın kar amacı bellidir ve her yerde aynıdır. Biz pazarlayacağımız ürünlerimizi alırken büyük pazarlıklar ederek alırız. Ürünün kalitesini, gramını, içeriğini dolayısıyla fiyatının uygunluğunu hiç aksatmadan, göz ardı etmeden kontrol ederiz. Amacımız en uygun fiyata, en iyi ürünü müşteriye sunmaktır.

Tedarikçi ve marketçinin düşüncesi birinci derece kardır. Güzel bir ambalaj onun alacağı ürünün birinci özelliğidir. Detaylar onlar için teferruat olup fazla bir anlam taşımamaktadır. Hepsi için böyle olmasa da onlar için kar etmek asıl düşüncedir. Geçmişten günümüze bilgimiz dahilin de olan 1kg’luk bir ürün yerine 800gr’lık bir ürün, 5 kg bir ürün yerine 4,5 kg bir ürün, 2,5kg’luk ürün yerine 2.2kg’luk bir ürünü satarak ucuz satıyoruz reklamı yaparlar. Piyasada bu gibi olaylar hızla yayılıyor. Bu ucuz satmak değil tüketiciye, müşteriye piyasa diliyle tuzak kurmak, kazık atmaktır” dedi.

KESKİN, “Bakkal esnafı müşterisini sever, korur. Müşterimiz bizim velinimetimizdir. Ona destek olmak bizim görevlerimizdendir. Esnafın sokakta, mahallede olması sokakları aydınlatır. Mahalle esnafı, hem çevrenin hem de ülkenin huzurudur” diye söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir